ההיסטוריה שלנו

לכרמים שלנו היסטוריה ארוכת שנים 
 סיפור הכרמים שלנו מתחיל אי שם בליטא בסוף המאה ה-19 אז נולד שלום בריינין. אביו של שלום נפטר בגיל צעיר והוא נשאר יתום. בני הזוג שוסיוב, זוג יהודים טובים אימצו את שלום הקטן בדרכם מבוכרה לארץ והעניקו לו את שמו. תחילה עלו לירושלים, אך עם הקמתה של המושבה רחובות בשנת 1890 הצטרף שלום להקמתה. אז גם נטע את הכרם הראשון שלו והתאהב בעבודת האדמה.

יקב ברבדו - Bravdo Winery - יקב בוטיק במרכז

סיפור הקמת מזכרת בתיה

 המושבה מזכרת בתיה הוקמה בשנת 1883, על ידי הברון אדמונד ג׳יימס רוטשילד, וביוזמתו של הרב שמואל מוהליבר. תחילה נקראה ״עקרון״ אך שמה שונה במהרה למזכרת בתיה, על שם אם הברון. 

עשרה איכרים הבקיאים בעבודות האדמה מהכפר פבלובקה ברוסיה נבחרו ליישב את המושבה. עם עלייתם ארצה עברו המייסדים הכשרה חקלאית במקווה ישראל וב-7 בנובמבר 1883 רכשו 2500 דונם אדמה והחלו לעבד אותה. בין המתיישבים היו שני אחים: צבי ויעקוב ארקין. צבי הוא סב סבו של זורי ארקין, מנכ״ל ומייסד יקב ברבדו, שבשנת 1987 נישא לבחירת ליבו, תמר ברבדו, ביתו של פרופסור בן עמי ברבדו. 

תחילה גידלו במושבה חיטה, אך בשנת 1889 בעקבות ייסודו של יקב כרמל מזרחי על ידי הברון החלו נטיעת כרמים באזור בעיקר מזנים שהיו נפוצים בדרום צרפת.

 

מים וחקלאות

מקור המים הראשון של המושבה הייתה באר האנטיליה שנחפרה עם הקמת היישוב בשנת 1883. מי התהום נתגלו בעומק של כ-30 מטרים והועלו על ידי מערכת של כלי קיבול- תיבות עץ במקרה זה, אשר הופעלו על ידי מערכת גלגלי שיניים שפעלו בכוח סיבוב בהמה, בדרך כלל סוסים. תיבות אלה העלו את המים אל גג המבנה וממנו הוזרמו המים בתעלה אל עבר הבריכה והובילו אותם לבתים במכלים, ביד או על גב בהמה. באר זו קיימת עד היום במושבה מזכרת בתיה. 

הענף החקלאי הראשון והעיקרי של המושבה היה חיטה וגידולי שדה אחרים, וכוח העבודה לחרישה ולהובלה היה השור, עד שהטרקטור החליף אותו אחרי מלחמת העולם הראשונה

בשנת 1889 בעקבות בקשת המתיישבים מראשון לציון וזיכרון יעקב, החלה בניתו של יקב “כרמל מזרחי” ע”י הברון רוטשילד שהיה הבעלים של יקב שאטו לאפיט רוטשילד בצרפת. בשנת 1890 הוכנסו הבצירים הראשונים לשני אתרי הייצור בראשון לציון ובזיכרון יעקב. 

בעקבות הקמת היקב, החלו נטיעות של כרמים מזנים כגון קורניאן, אליקאנט ומוסקט שנפוצים בדרום צרפת. ההתחלה הייתה קשה ובשנים 1891-1892 ניזוקו אנושות רוב הכרמים בארץ ממחלת הפילוקסרה. שיקום הכרמים בארץ החל בתחילת המאה ה20 עם נטיעת כרמים עם כנות עמידות לפילוקסרה.