ההיסטוריה שלנו

סיפור כרמי משפחת שוסיוב – 140 שנות כורמים

שלום שוסיוב נולד בוילנה שבליטא בסוף המאה ה-19. הוא נולד בשם שלום בריינין. בגיל צעיר הלך אביו לעולמו. באותה תקופה היה מקובל ביציאה לגמלאות לעלות לארץ כדי להיקבר בהר הזיתים בכדי להיות ראשון בתור עם בא המשיח….

זוג יהודים (שוסיוב) שעברו בוילנא בדרכם מבוכרה לארץ, אימצו את שלום הילד והביאו אותו לירושלים. עם הקמת רחובות הצטרף שלום שוסיוב לתושבים הראשונים והשתתף בהקמת המושבה, נשא לאישה את חיינה קנטרוביץ  אחותו של ניסן קנטרוביץ ממנהיגי המושבה, שגם הם הגיעו מוילנא. חיינה שוסיוב – קנטרוביץ היא הנינה של הגאון מוילנא. 

הכרם הראשון של משפחת שוסיוב הוא היום רחוב הרצל, הרחוב הראשי של העיר רחובות. במשך השנים הראשונות הענבים סופקו ליקב כרמל מזרחי שהיה בבעלות ושליטה של פקידי הברון. לאחר מלחמת העולם הראשונה בעיקבות סיכסוך בין חקלאי המושבה רחובות לפקידי הברון, נאלצו החקלאים להעתיק את הכרמים מחוץ לגבולות המושבה. הכרמים הראשונים ניטעו באיזור נען (הכורם הצעיר) ולאחר מיכן באזור כרמי יוסף. תקופה ארוכה לא ניתן היה לעבד את הכרמים באזור כרמי יוסף בשל התנכלויות של פורעים ערבים. רק לאחר קום המדינה חזרו חקלאי רחובות לעבד את אדמותיהם בכרמי יוסף. 

צבי (צביהלה) שוסיוב נכדו של שלום ובנו של דוד שוסיוב היה זה שנטע מחדש לאחר קום המדינה את הכרמים בכרמי יוסף ובלב הכרמים שוכן יקב ברבדו שנוסד על ידי בניו של צביהל'ה, דוקטור דויד שוסיוב  ופרופסור עודד שוסיוב תלמידו ושותפו למחקר ולהכנת היין של פרופסור בן-עמי ברבדו, יורם אלוני גיסו של דויד שוסיוב גם הוא חקלאי ממושב קידרון וממhיסדי יקב ברבדו. בנו של יורם, יגאל (איגי) ורעיתו יעל אלוני הם מנהלי השיווק של היקב מיום היווסדו. הדר אלרואי ברבדו מנהלת מועדן הלקוחות של היקב היא ביתו של פרופ ברבדו וגיסה זורי ארקין, בעלה של תמי ארקין הינו היינן בפועל של היקב ומנכל היקב.

סיפור הקמת מזכרת בתיה

מזכרת בתיה הוקמה בשנת 1883 על ידי הברון אדמונד ג'יימס רוטשילד, ביוזמתו של הרב שמאל מוהליבר. שמה המקורי היה עקרון, אולם בשנת 1887, על פי בקשתו של הברון, שונה שמה למזכרת בתיה, על שם אם הברון. 

האיכרים שנבחרו ליישב את המושבה, היו עשרה חקלאים חזקים, חסונים ובקיאים בעבודת האדמה – תושבי הכפר פבלובקה שברוסיה הלבנה. מספר המתיישבים הראשונים המקורי היה עשרה, אולם הם עמדו על צירוף מתיישב נוסף על מנת להבטיח קיומו של מניין גם כשאחד מהם חולה. בתחילה הגיעו אחד עשר המייסדים למקווה ישראל, שם עברו הכשרה חקלאית. ב7 בנובמבר 1883, רכשו 2500 דונם אדמה באזור הכפר הערבי עקיר והחלו לעבד אותם. 

בין אחד עשר המתיישבים הראשונים, היו צבי ויעקוב ארקין, שני אחים. צבי ארקין הוא סב סבו של זורי ארקין בעלה של תמי ארקין ברבדו ממייסדי יקב ברבדו, היינן בפועל ומנכ"ל היקב.  

 

 

מים וחקלאות

מקור המים הראשון של המושבה הייתה באר האנטיליה שנחפרה עם הקמת היישוב בשנת 1883. מי התהום נתגלו בעומק של כ-30 מטרים והועלו על ידי מערכת של כלי קיבול- תיבות עץ במקרה זה, אשר הופעלו על ידי מערכת גלגלי שיניים שפעלו בכוח סיבוב בהמה, בדרך כלל סוסים. תיבות אלה העלו את המים אל גג המבנה וממנו הוזרמו המים בתעלה אל עבר הבריכה והובילו אותם לבתים במכלים, ביד או על גב בהמה. באר זו קיימת עד היום במושבה מזכרת בתיה. 

הענף החקלאי הראשון והעיקרי של המושבה היה חיטה וגידולי שדה אחרים, וכוח העבודה לחרישה ולהובלה היה השור, עד שהטרקטור החליף אותו אחרי מלחמת העולם הראשונה

בשנת 1889 בעקבות בקשת המתיישבים מראשון לציון וזיכרון יעקב, החלה בניתו של יקב "כרמל מזרחי" ע"י הברון רוטשילד שהיה הבעלים של יקב שאטו לאפיט רוטשילד בצרפת. בשנת 1890 הוכנסו הבצירים הראשונים לשני אתרי הייצור בראשון לציון ובזיכרון יעקב. 

בעקבות הקמת היקב, החלו נטיעות של כרמים מזנים כגון קורניאן, אליקאנט ומוסקט שנפוצים בדרום צרפת. ההתחלה הייתה קשה ובשנים 1891-1892 ניזוקו אנושות רוב הכרמים בארץ ממחלת הפילוקסרה. שיקום הכרמים בארץ החל בתחילת המאה ה20 עם נטיעת כרמים עם כנות עמידות לפילוקסרה.