טעימות יין – המדריך הקצר

אירועי טעימות של יין

טעימות יין זו חוויה מיוחדת במינה המעוררת את חוש הראייה, חוש הטעם ואת חוש הריח. לעיתים היא מצטיירת כחוויה שמיועדת לעשירון העליון בלבד, אך כיום חוויית הטעימות נגישה ואף מומלצת לכל אדם. אז איך עושים את זה? קבלו את המדריך הקצר לטעימות יין.

לראות, להריח ולטעום – אלה כללי הברזל של טעימות יין. זוהי לא התנסות המיועדת רק לעשירים, זוהי חוויה שכל אחד ואחת מאיתנו ייהנו ממנה עד מאוד. ואם לא הייתם מעריצים מושבעים של שתיית יין עד כה, החוויה הזאת תשנה זאת אצלכם.

שלב ראשון: מראה הנוזל

חוש הראייה הוא הראשון להגיב בעת תהליך טעימות היין. לאחר שמזגתם את היין לכוס, הטו אותה בזווית של 45 מעלות והביטו בצבע הנוזל. אם אתם טועמים יין אדום וכדי לבחון את הצבע בצורה המיטבית, אנו ממליצים להחזיק את הכוס על רקע לבן. אדום־ארגמני, אדום־שני, אדום־אדמה או אדום־בהיר – אלה גוני היין האדום השונים. אם אתם טועמים יין לבן – ירוק או צהוב בהיר, זהוב, ענברי או שקוף וצלול – אלה גוני היין הלבן השונים.

שלב שני: ריח היין

חוש הריח חשוב מאוד בעת טעימות יין. בעוד חוש הטעם שלנו מוגבל לטעמים מסוימים, חוש הריח יכול להרגיש באלפי ריחות שונים. ובזכות השילוב בין השניים, תוכלו להבחין בעומקם ובעושרם של הטעמים. כדי לקבל את ריחו המיטבי של היין, ערבלו את הנוזל בכוס למספר שניות. בעת הערבול, האלכוהול שביין מתאדה מעט וכך משתחררת הארומה הטבעית שלו. קרבו את האף אל פנים הכוס ושאפו עמוק. זה הרגע שבו תוכלו לזהות מה מקור הריח – פירות הדר, פרחים, דובדבנים ועוד. עוצמת הארומה היא המדד לאיכותו של היין.

שלב שלישי: טעמו של היין

זה השלב שבו מתבצעות טעימות היין. שלב זה מתבצע בשלושה צעדים:

  1. לגמו לגימה קטנה מהנוזל וגלגלו אותה בפה. זה הרושם הראשוני שנקבל מהיין – ריכוז האלכוהול, החומציות, הסוכר והטעם שנשאר בחיך. כל אלה אמורים להיות מאוזנים וכך מסייעים לנו לזהות את כבדות הנוזל או את קלילותו, את מתיקותו או את היובש שלו.

  2. בלגימה השנייה ננסה לזהות את מרכיבי טעמו – פירות, תבלינים ועוד.

  3. כאן נבחן את אופן הישארות טעמו של היין בחיך לאחר שבלענו אותו. האם הוא נשאר לאורך זמן? האם הוא קליל כמו מים או שמא כבד ודומיננטי כמו שמנת? והאם אנו מרגישים אותו יותר בחיך או בגרון?

 כל השאלות הללו הן חלק מחוויה מעשירה ומהנה, שבה תכירו טעמים ויכולת הבחנה שלא ידעתם שיש לכם. ואם קודם לא הייתם בטוחים באהבתכם ליין, תהיו בטוחים שלאחר חוויה זו תאהבו אותו ובגדול.